in Jeruzalém

Romantika v Nachlaotu a oddych v parku Sacher

Jsou místa, která asi nikdy nebudou v popředí zájmů turistů a je to tak dobře. Občas se ale vyplatí na dovolené zvolnit, nehonit jen počty vyfocených památek a zajít si odpočinout tam, kam chodí místní. V Jeruzalémě je to čtvrť Nachlaot a park Sacher.

Co že v Nachlaotu teda uvidím? Nic a všechno. Kytky všech barev, stromy, keře, úzké uličky, pobíhající děti, malované okenice, zdobené nápisy na zdech domů, lavičky, skryté zahrádky, vnitrobloky, street art a množství synagog. Navíc koček a koťat tady mají skoro stejně jako v Istanbulu.

Nachlaot byl založen na konci 70. let 19. století mimo zdi Starého města, které začínalo být přelidněné. V úzkých uličkách neprojedou auta, takže tam pocítíte božský klid. Čtvrť se rozkládá mezi ulicemi Agripas a Betsalel a je zhruba vytyčena tržištěm Mahane Yehuda na jedné straně a parkem Gan Sacher na druhé. Vstupte z ulice Agripas u Mahane Yehuda a pak už se toulejte směrem k parku. Zapomeňte na mapu, většina ulic na ní stejně ani není. Ztratit se v úzkých uličkách je součástí tamního kouzla. Nakoukávejte pootevřenými dveřmi do dvorků, hledejte zákoutí s lavičkami. Je to ideální místo na procházku, pro čtení knížky anebo psaní. Po hříchu jsem toho využil jen málo.

Ať cestuji kdekoliv, většinou se zajdu podívat do tamního parku. Ideálně se natáhnu na lavičku a dám si dvacet. Zároveň tam potkáte spoustu místních. A jednoduchá rovnice říká: „Co je dobré pro místní, je dobré i pro turisty.

V Jeruzalémě se na okraji čtvrti Nachlaot rozkládá park Sacher. V tamní venkovní posilovně jsem propotil hodin a hodin. Úžasná je vybavenost – spousta strojů, pítka i čisté záchody hned vedle a vše zdarma. V kombinaci s izraelským slunným počasím jsem ani na minutu neuvažoval o placené permanentce do klasické posilovny. Kromě toho v parku najdete i hřiště pro děti, na fotbal i basketbal nebo betonové rošty na rozdělávání ohně. Hlavně o šabatu se tam schází stovky lidí ke společným piknikům, opékání nebo různým cvičením oď jógy, přes capoeiru po frisbee. No nezní to fajn?

Zdobené dveře a okenice Toulavé kočky Kytky všech barevÚzké uličky NachlaotuStreet art  Malovaná výzdoba na zdech domůZahrádky a dvorky jako ideální zašívárnaPiknik a sport v parku SacherVenkovní posilovna v Sacheru

Write a Comment

Comment