Západní břeh Jordánu

Vojenský dohled v Hebronu

Palestinci, tržište, uprchlické tábory, levné a dobré jídlo, někdy pohostinnost, jindy naopak vtíravost prodejců nárámků s nápisy “Free Palestine”. No a taky separační bariéra, která se rozléhá kolem oblasti. Z velké části ploty, částečně betonová zeď. Po dokončení by měla mít více než 700 kilometrů. Tady teprve poznáte opravdový Blízký východ, arabskou kuturu a možná pochopíte víc o celém konfliktu. Od šestidenní války v roce 1967 bylo území okupováno (spravováno) Izraelem. Od dohod z Osla z roku 1993 přešla část správy na Palestince, viz dělení do sektorů níže. Západní břeh tvoří společně s Pásmem Gazy Palestinskou samosprávu (autonomii, teritoria) resp. stát Palestina, který uznala většina členů OSN (neuznává např. Izrael, USA a ČR).

Uzemí se dělí do tří sektorů:

 • Area „A“ („Arabs“): Velká města jako Ramalláh, Betlém nebo Nablus, část Hebronu. Pod plnou kontrolou Palestinské samosprávy, Izraelci tam nesmějí.
 • Area „B“ („Both“): Převážne venkovská území. Pod palestinskou civilní a izraelskou vojenskou kontrolou.
 • Area „C“: Často málo obydlená území, židovské osady, dálniční síť. Plně pod izraelskou kontrolou.

Nejznámější místa:

 • Betlém –  místo narození Ježíše Krista s Chrámem narození páně a množstvím dalších křesťanských památek. Trošku paradoxní je, že dvě třetiny obyvatel jsou muslimové. K vidění je i uprchlický tábor Aida a betonová separační bariéra s Banksyho graffity. Jen půlhodina z Jeruzaléma.
 • Ramalláh – politické a finanční centrum s rušnými trhy a restauracemi s dobrým jídlem.
 • Hebron – ploty, ostnaté dráty, vojáci se samopaly a dva různé světy. Jde o jedno z měst výrazně spojených s konfliktem, které je rozdělené na židovskou a palestinskou část. Stojí to za návštěvu s průvodcem.
 • Nablus – město na severu Západního břehu Jordánu s minimem turistů, biblickými památkami, rušným tržištěm a uprchlickým táborem Balata. Známé i pro chutný dezert knafeh.
 • Jericho – nejstarší město světa s ruinami a biblickými památkami, například Horou pokušení s klášterem a výhledem do okolí. Celkem turistické, moc jsem to nemusel.

Jak se tam dostat?

 • Autobusy a minibusy z Jeruzaléma, od Damašské brány (Damascus gate) do Ramalláhu, Betléma, Jericha, Hebronu. Jezdí každou chvíli a jsou levné. Např. zpáteční do Betléma za 16 ILS.

 • Sdílené taxiky mezi městy (např. Betlém – Jericho apod.): 10 – 20 ILS

 • Taxi – Hodina začíná na 50 ILS. Většinou jsou dost pushy a snaží se vám toho prodat co nejvíc včetně zastávky v suvenýr shopech u kamarádů. Smlouvejte. Hlavně v Betlémě jsou všude – náměstí, zastávky autobusu. Solidní byl Walid (0598903734) a Ali (0598305801)

 • Problematické cestování půjčeným autem, potřeba znát lokaci check-pointů, navíc naprostá většina společností vám na cestování po Západním břehu Jordánu nedá pojištění (jen pár půjčoven ve Východním Jeruzalémě – momentálně asi jen Dallah). Google maps pro oblast jsou nekompletní, lepší alternativou jsou Open Street maps, podrobná je mapa OSN v PDF. Celkově moc nedoporučuju. Pokud to ale chcete zkusit, načtěte si informace z webu Hostelu Area D v Ramalláhu nebo se přímo obraťte na jeho majitele, kteří dělají obrovský pokrok v rozvoji individuálního turismu na Západním břehu.

 • zájezdy: Abraham Tours – denně z Jeruzaléma: Hebron, Best of the West Bank, Nablus nebo se slevou jako 3denní balíček; případně Green Olives Tours (nemám přímou zkušenost)

Kde jíst?

Pouliční jídlo, které je většinou výrazně levnější než v Izraeli (mimo turistických míst v Betlémě). Falafel za 5 ILS, shawarma třeba za 12 ILS. Za jídlem vyražte hlavně do Ramalláhu a Nablusu, kde je specialitou tamní Knafeh (sladký desert se sýrem)

Kde spát:

 • Area D Ramallah, Hostel Ramallah – první dva opravdové hostely na Západním břehu. Area D nabízí i politické prohlídky a spoustu tipů pro cestování v oblasti.

 • Jinak spíš doporučuju vyrážet na denní výlety z Jeruzaléma.

Tip

 • Pokud fakt nemáte čas na výlet na Západní břeh, prozkoumejte alespoň místa okolo Damašské brány ve východním Jeruzalému. Je to dobrá ochutnávka jídla a kultury. Pokud si chcete u arabské kávy počíst i něco o konfliktu a kultuře, stavte se v knihkupectví na Salah Eddin Street.

 • Pokud nemáte jasno, jestli na Západní Břeh pojedete, moc se o tom na letišti při příletu nezmiňujte. Čekala by vás pravděpodobně o dost delší bezpečnostní prohlídka. Jestli jste tam nakonec byli, tak to na letišti při zpáteční cestě naopak nezatajujte, tuhle informaci už stejně poznají při oskenování pasu. Byli jste za turistikou, nikoho tam neznáte,

Mám tam jet?

Pokud neletíte do Izraele jen na prodloužený víkend, tak ano. Aspoň na půl dne.

Write a Comment

Comment