Tel Aviv a okolí

Výhled na pláže z Jaffo

Čeká vás množství písečných pláží s dlouhou promenádou, půjčovny kol, kaféčka, vyhlášené restaurace, široké bulváry s alejemi stromů, spousta příjemných míst k odpočinku a Bauhaus architektura, díky níž se Tel Avivu přezdívá bílé město. Další přezdívka je “město hříchu”, za kterou muže bohatý noční život, množství diskoték a barů včetně těch pro gaye . Tel Aviv byl vyhlášen nejlepším světovým městem pro gay turistiku.

Je to taky super místo pro sportovce. Ve vodě se prohání surfaři, ve venkovních posilovnách se předvádí svalovci, na pláži zase potkáte volejbalisty, fotbalisty, lidi s frisbee anebo pálkami na plážový tenis.

O historii Tel Aviv moc není, přičichnout k ní můžete v historickém přístavu Jaffo. Příjemným místem pro procházky je čtvrť evropského přímořského stylu Neve Tzedek s množstvím kaváren nebo staré vlakové nádraží Hatachana citlivě předělané na galerie, restaurace, obchody a kavárny. Za kulturou vyražte do jednoho z muzejí (např. výtvarného umění nebo Bauhausu). Je to i ráj pro nákupčíky, což zrovna nemusím, ale bleší trh v Jaffo je zážitkem i pro mě. Kde jinde při prohrabávání šuntů najdete ke koupi třeba propadlý pas cizího člověka?

Další vyhlášené pláže v okolí jako Netanya, Herzliya, Ashkelon nebo Ashdod jsem zatím nestihl navštívit.

Jak se tam dostat?

 • z letište Ben Gurion: taxi (cca 150 ILS) nebo vlak za 12 ILS, který odjíždí z poschodí pod příletovou halou, přes den třikrát za hodinu, přes noc jedenkrát za hodinu, nejezdí o šabatu. Nádraží v Tel Avivu je trošku z ruky, takže pak vás ještě čeká delší procházka nebo taxi a městské autobusy.

 • z Jeruzaléma: Sdílené taxi “sherut ”za 24 ILS a 35 ILS o šabatu, které odjíždí z rohu ulice Ha-Nevi’im a Monbaz Zmora přes den, a z rohu ulic Jaffa a Harav Kook přes noc a o šabatu. Další možností je autobus za 19 ILS (30 ILS zpáteční). Do Tel Avivu jezdí dvě linky, které odjíždí z hlavní autobusové stanice v Jeruzalémě. Bus číslo 405 přijíždí na hlavní autobusovou stanici v Tel Avivu, číslo 480 potom na Tel Aviv’s Arlozoroff Bus Terminal. Oba busy jezdí často, asi každých 20 minut.

Kde spát?

 • Hostely Gordon Inn nebo Hayarkon 48, když chcete být blízko pláži

 • Overstay TLV – když vám jde o rozpočet, party a uvolněnou atmosféru a naopak oželíte pohodlí a dobrou lokalitu

 • Stovky možností apartmánů přes Airbnb. Vyzkoušeli jsme tenhle byt v Jaffě. Kus dál od centra, ale půjčovna kol je hned před domem!

Kde jíst?

 • Stovky možností. Jídlo na ulici za 20 ILS, v restauracích začínáte tak na 40 za hlavní chod, střed je okolo 80, ale může se vyšplhat třeba i na 300 ILS. My jsme si hodně pochutnali v Meat baru kousek od Rabin square (steaky, hamburgery, saláty a víno)

 • Pokud jste hummus sapiens, tak na ten nej hummus chodí místní i turisti k Abu Hasan/Ali Karavan v Jaffě

Tip

 • wi-fi zdarma na Rotschild bulvár, promenádě a hlavních ulicích

 • Každý den tour zdarma po přístavu Jaffo se Sandeman, další čtyři prohlídky zdarma různé dny v týdnu zaměřené například na architekturu nebo výtvarné umění organizuje přímo město

 • Opět zadarmo se taky můžete nechat provést Tel Avive někým místním

 • Skvělý systém půjčoven kol Tel-o-fun je lepší než městské autobusy. Platí se servisní poplatek 17 ILS/den. 30 min půjčovného je zdarma, 1 hod za 5 ILS, 90 min za 10 ILS a pak to dál roste. K identifikaci a placení potřebujete kreditku.

Mám tam jet?

Určitě. Aspoň na den. Zvlášť platí pro milovníky pláží, dobrého jídla a nočního života.

Write a Comment

Comment