Negev

Horseshoe trailKamenitá poušť, která se rozléhá na většině území Izraele. Na písečné duny tam narazíte jen výjimečně. Krajina připomíná americkou Arizonu a Grand Canyon. Dvě místa, která určitě nevynechejte, jsou přírodní rezervace Ein AvdatMahtesh Ramon. Machteš je něco jako kráter, kaňon. Ten u Mitzpe Ramon je obrovský, 40 km dlouhý a 2-10 km široký. V Ein Avdat najdete další rozsáhlý kaňon, který ukrývá množství jezírek a vodopádů. Skvělé na osvěžení. Oblast s množstvím značených tras je parádní pro turisty, v létě ale počítejte s pořádným vedrem. Na túru proto musíte vyrazit ideálně při východu slunce, vrátit se kolem 10,11 hod, dát si dlouhou siestu, a pak zase znovu k večeru. Pravděpodobně narazíte na místní zvířenu – kozorožce, osly, supy nebo gazely. Základnou pro výlety je Mitzpe Ramon se skvělým hostelem Green Backpackers. Na co se nezapomíná jsou ranní východy slunce, večerní západy a noční pozorování hvězd. Nikde nezáří tak jasně jako v poušti. Další aktivity, co přímo Green Backpackers nabízí jsou například kurzy slaňování nebo výlety kráterem na hřbetu velblouda nebo v jeepu.

Jak se tam dostat?

  • Ideální je půjčit si auto – např. Elad a Sixt, nejlepší varianta, co vám dává volnost

  • z Jeruzaléma: autobus (446, 470) do Beer Shevy a následně přesednout na bus Metropoline číslo 64 nebo 65 do Mitzpe Ramon. Cesta zabere 3-4 hodiny, lístek vyjde asi na 60 ILS

  • z Tel Avivu: autobus (369,370,380) do Beer Shevy a následně přesednout na bus Metropoline číslo 64 nebo 65 do Mitzpe Ramon. Cesta zabere 3-4 hodiny, lístek vyjde na 50-60 IS. Jedenkrát za den v 16:00 jezdí přímý bus číslo 660 z 6. patra hlavní autobusové stanice v Tel Avivu. Cesta zabere asi 2,5 hod. Nejlepší způsob, jak se dostat do Mitzpe Ramon veřejnou dopravou! Opačným směrem jezdí přímý autobus v 6 ráno.

Kde spát?

  • Green Backpackers v Mitzpe Ramon je úžasná základna pro horaly, která leží jen 10 min chůze od kráteru. Majitelé hostelu Lee a Noash znají v kráteru každý záhyb a ochotně poradí, kam se vydat. Pokud chcete vyzkoušet ubytování v beduínském stylu bez elektriky, jděte do Silent Arrow

Kde jíst?

  • Nakupte zásoby humusu, pečiva, zeleniny, ovoce a piva v supermarketu a vemte to s sebou na túru, cestou žádné chaty nepotkáte.

Tip

  • Vstaňte na východ slunce. Z Green Backpackers je to na jednu z výhlídek jen 10 minut. Ještě o fous lepší výhled si užijete z Mount Ramon. Na záchytné parkoviště dojedete autem (s trochou štěstí, cesta je to pekelná, samá díra a šutr). A pak po červené značce přes vrchol Mount Ramon až k okraji kráteru. Odkud se vám makteš otevře v celé své délce.

Mám tam jet?

  • Pokud máte rádí přírodu, hiky a klid, určitě. Pro mě jeden z nej zážitků v Izraeli

Write a Comment

Comment