Mrtvé moře

Bahenní lázeň

Nejnižší místo světa s neuvěřitelně slanou vodou, která nadnáší tak, že se můžete v poklidu položit na záda a číst si noviny. Naopak nemůžete odjet bez fotky s léčivým bahnem rozpatlaným po celém těle.

Nejznámější veřejné pláže jsou Ein Gedi a Ein Bokek. Většinou jsou pláže ale soukromé a za vstup se platí (např. Neve Midbar, Mineral Beach). V Ein Gedi a tamní přírodní rezervaci si zajdětě na túru. V teplém počasí se zchladíte v jezírcích okolo vodopádů.

Vyplatí se vidět i pevnost Masada, která leží na vrcholu hory s parádním výhledem na Mrtvé moře. Židé se v ní dlouho bránili před Římany, nakonec se ale rozhodli spáchat hromadnou sebevraždu než padnout do zajetí. K ruinám pevnosti se dostanete buď výstupem po stezce nebo lanovkou.

Judská poušt s osady beduínů a kláštery Mar SabaSt. George skrytými uprostřed pustiny pro mě byla moc příjemným překvapením.

Jak se tam dostat?

  • Půjčit si auto – např. Elad a Sixt, nejlepší varianta, co vám dává volnost

  • Z Jeruzaléma: busem číslo 486. Jezdí asi 6-7 denně. Na pláž Ein Gedi zabere cesta asi hodinu a půl a jednosměrnný lístek vyjde na 40 ILS.

  • Jeden z denních zájezdů Abraham Tours. Nejlepší varianta zahrnuje východ slunce na Masadě, návštěvu Ein Gedi a soukromé pláže u Mrtvého moře, vyjde to na 275 ILS.

Kde spát?

  • Možností pro nezávislé cestovatele, kteří si hlídají rozpočet, moc není. Jedna z nich je Shkedi´s camplodge v Neot Hakikar, případně Jericho Inn, ale připravte se, že budete potřebovat auto. Jinak je v okolí několik luxusních resortů a hotelů. Pokud nemáte moc času, doporučuju denní výlet z Jeruzaléma bez přespání.

Kde jíst?

  • Žádná velká hitparáda. Vesměs turistická místa. Radši si s sebou vemte sváču:)

Tip

  • V zimě nebo v noci vyzkoušejte horké prameny. Ideální je mít někoho místního, kdo vás navede. Studený sladkovodní pramen s malým jezírkem u Mrtvého moře najdete kousek od autobusové zastávky Metsukei Dargot Branch (bus 486 z Jeruzaléma)

Mám tam jet?

Stojí to za denní výlet, hlavně Masada. Jinak moc vekým fanouškem Mrtvého moře nejsem, všude to štípe, jak čert:)

Write a Comment

Comment