Golanské výšiny

Banias waterfall

Nejsevernější a nejzelenější region, “zahrada Izraele” s množstvím vinic, sadů jablek a stády krav. Izrael kontroluje většinu této strategické oblasti od šestidenní války v roce 1967, kdy toto dříve syrské území obsadil. Takhle jsem měl Golany zafixované – jako sporný bod blízkovýchodního konfliktu, což je pravda, ale v reálu je to i parádní místo pro horaly. V pohoří můžete vyrazit na množství túr, a kochat se výhledy na okolní louky, kopce a úrodná pole. Z Mt. Bental máte Libanon a Sýrii jako na dlani. Damašek je odtud jen 60 kilometrů. V regionu je hodně vojenských výcvikových táborů a základen, tak se moc nedivte, že občas uslyšíte střelbu. Užijete si tam ale i množství horských pramenů, jezírek a vodopádů – například v přírodní rezervaci Banias. Nejvyšší vrchol Golan Mt. Hermon má v izraelské části pohoří 2236 m.n.m a v zimě si tam i zalyžujete. Napříč pohořím vede značená 125 km dlouhá stezka Golan Trail. Cítil jsem se tam jako doma. Je to taková kombinace mých dvou oblíbených regionů doma v Česku – Jeseníků a jižní Moravy.

Jak se tam dostat?

  • Půjčit si auto. Poznávat zajímavá místa regionu veřejnou dopravou se moc nedá. Takže buď máte vlastní auto nebo stopujete, což jde taky celkem dobře.

  • z Jeruzaléma: přímý autobus do Katzrinu 966 jezdí dvakrát denně v 8.15 a 17.15

  • z Tel Avivu: přímý autobus 843 do Katzrinu jezdí v 16.00, možností s přestupy je více

Kde spát?

  • Golan Garden- lepší základnu pro poznávání Golan si nemůžete přát. Víc než ochotní majitelé Alon a Milou poradí a pomůžou se vším potřebným.

Kde jíst?

  • Assaf Winery v mošavu Kidmat – úžasný domácí sendviče, omelety apod. Chleba si tam pečou sami a chutná moc dobře. K tomu si dejte víno a zakončete grapou.

  • Pizza Margarita Katzrin – žádná velká specialita, ale zato dobrá pizza z okýnka za rozumnou cenu a s dovážkou zdarma do hostelu.

Tip

  • Nejhezčí je to tam na jaře v březnu, kdy všechno kvete.

Mám tam jet?

Za mě určitě ano, ale záleží na vašich časových možnostech a preferencích. Pokud máte v Izraeli aspoň týden a chcete vyrazit někam do přírody, máte dvě možnosti, buď na sever na Golany nebo na jih do pouště do Mitzpe Ramon. Pokud máte deset dní a víc, zvládnete oboje.

Write a Comment

Comment