Eilat

Pláž v Eilatu

Nejjižnější místo Izraele, letovisko u Rudého moře jen pár kilometrů od hranic s Jordánskem a Egyptem.  Místo, kam se jezdí za šnorchlováním a potápěním kolem korálového útesu, který můžete zkouknout i z podmořské pozorovatelny. K tomu bohatý noční život, pláže a luxusní hotely. Takové menší Las Vegas s davy výletníků s ledvinkama korzujících po promenádě. Dá se utéct na výlety do pouště a túry po okolních horách, ze kterých je parádní výhled na celý záliv. Bohužel se nedá jít na dlouhé procházky po plážích, protože jednou je přehrazuje vojenský areál, pak zas přístav nebo soukromá pláž.

Celkově to není můj šálek kávy. Zároveň jsem tam byl v sezóně – v červnu. Někdy v únoru to může být mnohem klidnější. Plusem byly hory, noční život a šnorchlování. Nicméně na potápění je prý mnohem zajímavější jet dál na jih na Sinaj.

Jak se tam dostat?

  • z Jeruzaléma: autobus Egged (444) jezdí čtyřikrát za den. Cesta zabere skoro 5 hodin. Jednosměrný lístek vyjde na 82 ILS, zpáteční na 139 ILS. Vyplatí se zarezervovat lístek dopředu na webu. Spoje bývají často plné. Pro rezervaci budete potřebovat zadat číslo izraelské občanky nebo telefonní číslo. V dobrém hostelu/hotelu by vám to měli zařídit.

  • z Tel Avivu: autobus Egged (394) jezdí asi desetkrát za den. Cesta stojí a trvá stejně jako ve variantě z Jeruzaléma.

Kde spát?

  • Spal jsem v hostelu Arava – dobrá lokalita, cena, příjemný personál, ale žádná speciální atmosféra

Kde jíst?

  • Spousta spíš luxusních restaurací s nabídkou ryb okolo promenády. Dva dny jsem byl na pizze z okýnka.

Tip

  • Není to zrovna rozumné, ale cestou z baru si dejte noční koupání na probrání

  • Nenápadně se vetřete do některého z bazénů u luxusních hotelů

Mám tam jet?

  • Mimo hlavní sezónu (listopad – duben) to může stát za to. Jinak bych s klidem vynechal, pokud vám nejde vyloženě o potápění. Pláže a noční život si můžete místo toho užít v Tel Avivu a hiky v poušti v Mitzpe Ramon.

Write a Comment

Comment