Časté otázky

Základní pojmy Izrael a Palestina

Biblický židovský stát Izrael existoval přibližně od 13. století p.n.l., často pod nadvládou jiných říší. Okolo roku 60 n.l. se Židé vzbouřili proti římské nadvládě, ale byli poraženi a naprostá většina z nich se rozprchala do exilu. Tato diaspora skončila roku 1948, kdy vznikl dnešní stát Izrael s většinou židovského obyvatelstva (asi 75%).  Přiléhají k němu území Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy, které společně tvoří Palestinskou samosprávu (autonomii, teritoria) resp. stát Palestina, který uznala většina členů OSN (proti byl např. Izrael, USA a ČR). Tato území jsou Izraelem okupována (spravována) od šestidenní války v roce 1967, od dohod z Osla z roku 1993 přešla část správy na Palestince.

Západní břeh lze navštívit s organizovaným zájezdem i samostatně. Nachází se tam např. rodiště Ježíše Krista Betlém nebo nejstarší město světa Jericho. Z Izraele na Západní břeh přejíždíte kontrolní body (checkpointy) a čeká vás pasová kontrola. Cítil jsem se tam stejně bezpečně jako kdekoliv jinde.

Pásmo Gazy je od roku 2007 pod správou Hamásu, který USA a EU označují za teroristickou organizaci. Pro turisty je oblast v podstatě nepřístupná.

Pod pojmem Palestina tedy dnes chápeme Západní břeh a Pásmo Gazy, z pohledu turistiky v podstatě jen Západní Břeh, protože Gaza je nepřístupná.

V historii se název Palestina odvozený od biblického národa Filištínu používal pro označení mnohem většího území, které by zahrnovalo i dnešní Izrael (např. za Římanů nebo Britů jako označení pro jejich mandát).

Kdy letět?

Nejlepší měsíce: březen, duben, říjen, listopad.

Vyloženě chybu neuděláte v žádném období roku. Zkuste se ale vyhnout létu, kdy je tam vedro, plno turistů a nejdražší letenky. Nejchladnějším měsícem je leden (6-15 stupňů celsia).

Odkud letět a s kým?
 • Praha – El-Al, Pegasus (přestup v Istanbulu), Wizzair (od září 2014 do dubna 2015 lety pozastaveny)
 • Vídeň – Austrian Airlines, Fly Niky
 • Katowice – Wizzair (od září 2014 do dubna 2015 lety pozastaveny)
 • Budapešt – Wizzair (od září 2014 do dubna 2015 lety pozastaveny)

Užitečná je funkce radius na vyhledávači nízkonákladových letenek Skypicker, kde si jednoduše zaznačíte odlety ze všech výše zmíněných měst.

Ceny se pohybují mezi 1500 – 8000 kč za zpáteční letenku. Nejdražsí jsou přes letní prázdniny. V určitých termínech může letenka s izraelským El-Al vyjít levněji než s nízkonákladovkou Wizzair. S Wizz se dalo letět na začátku roku 2014 za cca 1500 Kč, v létě 2014 letím za 7000 Kč.

Víza

Občané ČR nemusí nic zařizovat dopředu. Turistická víza vám vydají na letišti v Izraeli. Obvykle na dobu tří měsíců, pokud nenastane žádný problém. Zkrátka jste turisti a jedete poznat krásy Izraele, o Západním břehu bych se moc nerozpovídával. Pokud ale víte, že tam určitě pojedete, raději to nezatajujte (německá kamarádka tahle dostala pro příště zákaz vstupu na Zápaní břeh). Je dobré vědět v jakém hostelu nebo hotelu spíte a mít vytištěnou zpáteční letenku (pokud máte jen jednosměrnou letenku, můžete si tím zadělat na problém).

Vízum je malý modrý papírek, který si vložíte do pasu (nevyhazovat!). Nemáte tedy žádný trvalý záznam v pasu o návštěvě Izraele a se stejným cestovním dokumentem se můžete vydat třeba do Iránu nebo Libanonu.

viza

Placení

Měna je izraelský šekel (ILS nebo NIS).

1 ILS = cca 6 Kč

Vždy jsem si něco málo vyměnil v ČR a následně platil kartou a vybíral z bankomatů v Izraeli. Přijde mi to pohodlnější než chodit do směnárny. Poplatky za zahraniční výběr se liší podle banky a typu karty. Já jsem u Komerční banky (u standardních debetních i kreditních karet poplatek činí 1 % z vybírané částky, minimálně však 100 Kč. U embosované studentské G2 karty je jeden výběr měsíčně zdarma).

Doprava z letiště Ben Gurion do Tel Avivu nebo Jeruzaléma

Do Jeruzaléma jezdí sdílené taxi „sherut“ společnosti Nesher. Tyhle většinou bílé nebo bíložluté dodávky stojí na parkovišti před příletovou halou a odjíždí, jakmile se naplní. Servis funguje 24/7. Cena je cca 50 ILS na autobusové nádraží v Jeruzalémě, 64 ILS do centra města. Na zpáteční cestu si pak můžete domluvit vyzvednutí na konkrétním místě. V hostelu nebo hotelu vám to zařídí (případně telefon: 02-6257227).

Zpět na letiště se dá dostat i autobusem, čímž ušetříte asi 40 ILS, ale je to dost komplikované a sám jsem nezkoušel. Prvně nasednete na bus 947 nebo 950 z Jeruzaléma a následně na El-Al junction přesednete na bus číslo 5 na letiště, nejspíš je potřeba přejít dálnici. Podrobnosti zde.

Do Tel Avivu: taxi (cca 150 ILS) nebo vlak za 12 ILS, který odjíždí z poschodí pod příletovou halou, přes den třikrát za hodinu, přes noc jedenkrát za hodinu, nejezdí o šabatu (pátek večer až sobota večer)! Nádraží v Tel Avivu je trošku z ruky, takže pak vás ještě čeká delší procházka nebo taxi a městské autobusy.

Je tam draho?

Je. Když se budete držet hodně zkrátka, budou denní výdaje tak okolo 200 ILS (k jídlu falafel, hummus a pizza z pouličních stánků, přeprava autobusem, spaní v ubytovně v hostelu a žádný točený pivo, srazit to ještě můžete stopováním a couchsurfingem)

Příklady cen v Izraeli / Palestině:
 • litr benzinu 7,7 ILS/ 7,3 ILS
 • káva 10 ILS/ 6 ILS
 • falafel 10 ILS/ 5 ILS
 • shawarma 25 ILS/ 12 ILS
 • pivo 25 ILS/ 12 ILS
 • jídlo v levné restauraci 50 ILS/ 20 ILS

Na přehled životních nákladů v jednotlivých zemích světa je výborný web numbeo.

Veřejná doprava

Autobusy v Izraeli fungují velmi dobře a jezdí často. Vyhledávání spojů všech operátorů najdete www.bus.co.il. Největší společnost Egged má v autobusech zdarma wi-fi. Výhodou jejich webu je, že zde zjistíte i cenu lístku, který si můžete zarezervovat a následně vyzvednout na stanici (potřeba je izraelská občanka nebo telefonní číslo). Pokud chcete mimo měst i do přírody (Golany, Galilej, Negev, Mrtvé moře) je doprava autobusem komplikovaná.

Zejména pro cestování po pobřeží můžete využít i vlak.

O šabatu, který trvá od pátku od západu slunce do soboty do západu slunce nejezdí veřejná doprava (na Západním břehu ano)!

Do hlavních měst Západního břehu odjíždí velmi často autobusy a minibusy od Damašské brány z Jeruzaléma. Např. bus 21 a 24 do Betléma, bus 19 do Ramalláhu.

Dále tam jezdí sdílené taxi mezi městy (např. Betlém – Jericho apod.), cena je asi 10 – 20 ILS. Případně jeďte taxi, hodina začíná na 50 ILS.

Stopování

Např. na Golanských výšinách naprosto běžné (hodí se znát pár základních výrazů v hebrejštině). Pokud tam nemáte auto, není ani moc jiná možnost. Mělo by to fungovat i jinde, pokud zrovna nestopujete uprostřed čtyřproudové dálnice jako Vašek a Jaro :). Na Západním břehu bych se tomu po posledních událostech spíše vyhnul.

Půjčení auta

Pokud chcete mimo měst i do přírody (Golany, Galilej, Negev, Mrtvé moře) je půjčení auta nejpříjemnější možností. Skoro žádná společnost vám ale nedá pojištění na Západní břeh (více zde)! Mít auta v největších izraelských městech je spíš na obtíž. Proto nedoporučuju půjčovat na celou dobu pobytu. Projděte si pěšky Jeruzalém a Tel Aviv, zajeďte si autobusem nebo se zájezdem na Západní břeh a pak vyražte autem na sever nebo na jih.

Mezi známé autopůjčovny patří např. Elad, SixtHertz. Denní půjčovné s pojištěním se pohybuje okolo 1000 Kč. Cena benzinu je asi 7,7 ILS (46 Kč). Auto je možné půjčit a vrátit v jiné lokalitě. Za půjčení auta přímo na letišti zaplatíte poplatek navíc asi 30 dolarů (600 Kč).

Jediná zpoplatněná dálnice je číslo šest směrem do Haify, dělá to asi dalších 15 dolarů k půjčovnému plus servisní poplatek (10-20 ILS). Nicméně jednoduše se jí vyhnete, když pojedete po silnici číslo dva po pobřeží.

Bezpečnost

V Izraeli i Palestině potkáte spoustu vojáků se samopaly, časem vám to přijde úplně normální. Vojenská služba je pro Izraelce povinná na tři roky a pro Izraelky na dva.

Pokud se chcete cítit bezpečněji, cestujte na Západní břeh s organizovanými zájezdy, sami se případně vydejte na hlavní turistická místa jako je Betlém. Já se cítil stejně bezpečně jako kdekoliv jinde ve světě.

Izraelsko-palestinský konflikt se táhne léta a vypadá to, že vždy jednou za čas se vyostří do násilnějších sporů nebo vojenské operace, jako se to stalo v teď létě 2014. Vojenské operace a konflikty vesměs probíhají v pásmu Gazy, kam se jako turisté stejně nedostanete. Teroristická organizace Hamas ohrožuje během nepokojů raketami z Gazy i cíle v Izraeli. Izraelský protiraketový systém je nicméně vysoce účinný a život v hlavních turistických regionech běží i při operaci “Protective Edge” relativně normálně (až na několik sirén ohlašující rakety a následný přesun do krytu). O aktuální situaci se před cestou raději informujte na velvyslanectví.

Náboženství

V Izraeli je 75% židů, zbytek tvoří převážně Arabové, kteří se povětšinou hlasí k islámu, v malém množství ke křesťanství. Na Západním břehu je poměr opačný, 83% tvoří Arabové a 17% židé.

Náboženství se výrazně pojí s každodenním životem, nejzásadnější pro turisty je mít povědomí o šabatu, tedy dni odpočinku, který trvá od pátku od západu slunce do soboty do západu slunce. O šabatu nejezdí veřejná doprava (na Západním břehu ano). V Jeruzálemě je zavřena naprostá většina obchodů a restaurací. V jiných částech země je situace umírněnější.

Pro křesťany je dnem odpočinku neděle a pro muslimy pátek.

Ideálně si zjistěte i jaké židovské svátky v zemi během vaší návštěvy jsou, protože s dopravou je to při nich často stejně jako o šabatu:
 • Roš hašana – Nový rok – jednodenní svátek (září-říjen)
 • Jom kipur – Den smíření – jednodenní svátek, ustává veškerý život v zemi, nevysílá TV ani rozhlas, prakticky ustává motorizovaná doprava na silnicích (září-říjen)
 • Sukot – Svátky stánků – trvají týden, nepracuje se první a poslední den (říjen)
 • Simchat Tora – Radost z Tóry (říjen)
 • Chanuka – Svátky zasvěcení (chrámu) – osmidenní svátky, nepracuje se první a poslední den (prosinec-leden)
 • Purim – Svátek „metání losu“ – jednodenní (únor-březen)
 • Pesach – Svátek překročení – sedmidenní svátek, nepracuje se první a poslední den (březen-květen);
 • Jom haacmaut – Den nezávislosti (duben/květen)
 • Lag ha-Omer – Svátek učenců – jednodenní, volno ve školách (květen)
 • Šavuot – Svátek týdnů (květen-červen)

Muslimové zase drží postní měsíc Ramadán. Během něj seženete přes den na Západním břehu mnohem méně jídla než obvykle. Jíst na ulici se považuje za neuctivé. Termín Ramadánu je pohyblivý. V roce 2014 vyšel na červenec.

Jídlo

Izraelská kuchyně zahrnuje spoustu zeleniny a studených pomazánek (past) jako hummus, tahini, lebane, etc. Na ulici si nejčastěji koupíte falafel (smažané cizrnové kuličky) nebo shawarmu (kuřecí nebo hovězí maso se zeleninou na způsob gyrosu) v pitě nebo laffě (pšeniční placka), na tržištích seženete množství čerstvých surovin. Z pohledu cestovatele značka ideál.

Pokud si chcete užít mix blízkovýchodní kuchyně s tou světovou, vyražte do Tel Avivu, který pro gurmány nabízí nejvíce možností.

Židé ani arabové nejedí vepřové maso, arabové nepijí alkohol.

Smlouvání je blízkovýchodní fenomén, ale o ceně jídla se nedebatuje.

Jazyky

V Izraeli se mluví hebrejsky, v Palestině arabsky.

Izraelci umí perfektně anglicky, u Palestinců už to tak stoprocentní není.

Každopádně potěší, pokud se naučíte pár základních obratů. Pro začátek třeba “děkuji”: hebrejsky “toda raba” a arabsky “šukran”

Zájezdy a průvodci

I když do Izraele přijedete na vlastní triko, neznamená to, že se při poznávání země musíte spolehnout jen na sebe. Vřele doporučuju komentované prohlídky Jeruzaléma a Tel Avivu od Sandemanu. Ty základní jsou zdarma. Různé tematické prohlídky Tel Avivu zdarma nabízí i tamní turistické centrum nebo Tel Aviv Greeters.

Na jedno i vícedenní zájezdy po Izraeli a Palestině volte Abraham Tours, které se sám snažím stále zlepšovat. Mým favoritem je zájezd do Hebronu, při kterém si poslechnete palestinskou i židovskou verzi příběhu tohoto rozděleného města.

Obecně je trochu problém sehnat kvalitního průvodce pro Západní břeh. Mezi spoustou z nich totiž stále frčí systém: “Skončíme trochu dřív, ale zato vás vezmu do prodejny suvenýrů mého bratrance, který vám dá super cenu!”

Jeruzalémský syndrom

Terminus technicus. Postihuje návštěvníky poutních míst v Izraeli, kteří začnou mít představu, že jsou nějakou biblickou postavou. Chvíli jsem měl taky vnuknutí, že jsem nový mesiáš, ale zase mě to prešlo;)

Podívejte se na izraelskou epizodu Simpsonů, která vás na tohle všechno dobře připraví;)

Write a Comment

Comment